Dołączone strony
Rodzeństwo:

Żony:
Marianna Lis
Agata Pieniążek

Dzieci z ML:
Antoni Chmielak

Stanisław Chmielak
(Karol?)
  • Urodzony: ok. 1864
    (akt urodzenia: brak)
  • Żona 1: Marianna Lis
    (akt ślubu: brak)
  • Żona 2: Agata Pieniążek, ślub 18.02.1889, Górzno k. Garwolina, Polska
    (akt ślubu)
  • Zmarł: 07.02.1943, Słup k. Parysowa, Polska
    (akt zgonu: brak)

 

Niektórzy krewni zapamiętali, że podobno miał na imię Karol, ale akt ślubu i akt zgonu jego syna Antoniego wymienia tylko imię Stanisław.  Był on wdowcem, co wynika z aktu ślubu i z aktu zgonu Antoniego.  Jego pierwsza żona, Marianna z domu Lis, zmarła jeszcze w Górznie.  Miał troje dzieci z pierwszą żoną, a jeden z jego synów, Antoni, ożenił się z Rozalią Pieniążek, najmłodszą siostrą Agaty.  Kiedy Józef i Adam Pieniążkowie wyprowadzili się ze Słupa pod Parysowem (także znanym jako Pieńki) do Swobody pod Siennicą, obie rodziny Chmielaków kupiły dom Pieniążków i ich gospodarstwo.
Według wspomnień rodzinnych, w czasie drugiej wojny światowej oddział AK dokonał skutecznego zamachu na starostę garwolińskiego.  Dowódcą oddziału partyzantów AK był Stefan Zając z Parysowa, kolega Feliksa Chajewskiego i Szczepana Pieniążka z gimnazjum Biskupa Podlaskiego w Siedlcach.  Po wojnie pracował on w Narodowym Banku Polskim.  Jednym z żołnierzy w oddziale Stefana Zająca był Antoni Chmielak, syn Stanisława (to jest mało prawdopodobne, bo Antoni Chmielak zmarł w 1943 w wieku 63 lat.  Być może, żołnierzem AK był wnuk Stanisława Chmielaka).
W odwecie za ten zamach Niemcy spacyfikowali Słup w dniu 7 lutego 1943 roku*. Ponieważ wieś Słup była rozrzucona, w czasie "pacyfikacji" kto mógł uciekł do lasu.  Starzy wówczas Chmielakowie pozostali w domu.  Agata schowała się do piwniczki i spłonęła razem z domem.  Stanisław (Karol) Chmielak został przez Niemców zastrzelony przed swoim własnym domem.

*Patrz notka na stronie Internetowej http://rebkow.za.pl/wojna.htm#Represje%20w%20okolicach%20Garwolina i http://free.of.pl/r/rebkow/wojna.htm) Książka Zbigniew Gnat - Wieteska, Armia Krajowa Obwód Gołąb - Garwolin, wydawnictwo: AJAKS 1997, ISBN: 83-87103-39-X "7.2.1943 r. - pacyfikacja wsi Słup. Spalono 6 zagród wraz z ludźmi (8 osób z rodzin Owczarczyków i Chmielaków)"


Strona główna genealogii rodziny Pieniążków

Zrobione przy pomocy programu GenDesigner