Dołączone strony
Rodzeństwo:
Marianna Pieniążek
Józefa Pieniążek
Onufry Pieniążek
Anna Pieniążek
Marcjanna Pieniążek
Władysław Pieniążek
Karolina Pieniążek
Józef Pieniążek
Rozalia Pieniążek

Mąż:
Stanisław Chmielak

Dzieci:

Agata Pieniążek
(Agata Chmielak)
  • Urodzona: 03.02.1863, Górzno k. Garwolina, Polska
    (akt urodzenia)
  • Mąż Stanisław Chmielak, ślub 18.02.1889 Górzno k. Garwolina, Polska
    (akt ślubu)
  • Zmarła: 07.02.1943, Słup k. Parysowa, Polska
    (akt zgonu: brak)

 

Agata Pieniążek wyszła za mąż za Stanisława (rodzina pamiętała jego imię jako Karol) Chmielaka, wdowca (potwierdza ten fakt akt ślubu) z trojgiem dzieci.  Jej pasierb Antoni ożenił się z jej najmłodszą siostrą, Rozalią Pieniążek.  Kiedy Józef i Adam Pieniążkowie wyprowadzili się ze Słupa pod Parysowem (także znanym jako Pieńki) do Swobody pod Siennicą, obie rodziny Chmielaków kupiły dom Pieniążków i ich gospodarstwo.
W czasie drugiej wojny światowej oddział AK dokonał skutecznego zamachu na starostę garwolińskiego.  Dowódcą oddziału partyzantów AK był Stefan Zając z Parysowa, kolega Feliksa Chajewskiego i Szczepana Pieniążka z gimnazjum Biskupa Podlaskiego w Siedlcach.  Po wojnie pracował on w Narodowym Banku Polskim.  Jednym z żołnierzy w oddziale Stefana Zająca był Antoni Chmielak, syn Stanisława (Karola).
W odwecie za ten zamach Niemcy spacyfikowali Słup w dniu 7 lutego 1943 roku*.  Ponieważ wieś była rozrzucona, w czasie "pacyfikacji" kto mógł, uciekł do lasu.  Starzy wówczas Chmielakowie pozostali w domu.  Agata schowała się do piwniczki i spłonęła razem z domem.  Stanisław (Karol) Chmielak został przez Niemców zastrzelony przed swoim własnym domem.

*Patrz notka na stronie Internetowej http://rebkow.za.pl/wojna.htm#Represje%20w%20okolicach%20Garwolina i http://free.of.pl/r/rebkow/wojna.htm) Książka Zbigniew Gnat - Wieteska, Armia Krajowa Obwód Gołąb - Garwolin, wydawnictwo: AJAKS 1997, ISBN: 83-87103-39-X "7.2.1943 r. - pacyfikacja wsi Słup. Spalono 6 zagród wraz z ludźmi (8 osób z rodzin Owczarczyków i Chmielaków)"


Strona główna genealogii rodziny Pieniążków

Zrobione przy pomocy programu GenDesigner