Dołączone strony
Rodzeństwo:

Mąż:
Józef Pieniążek

Dzieci:
Stanisław Pieniążek
Janina Pieniążek
Marianna Pieniążek
Antoni Pieniążek
Szczepan Pieniążek
Wacław Pieniążek
Wanda Pieniążek
Kazimierz Pieniążek

 
Zofia Mroczek
(Zofia Pieniążek)

 

1939

Zofia Mroczek pochodziła ze Starowoli koło Parysowa, wsi należącej do dawnych królewszczyzn. Chłopi nie odrabiali tam pańszczyzny, a płacili czynsze. Według relacji dzieci Zofii, opowiadała ona, że kultura we wsiach królewskich była wyższa, niż w pańszczyźnianych. Były także dość znaczne różnice w języku.
     Zofia pomagała mężowi w gospodarstwie i wychowywała siedmioro dzieci (jej córka Marianna zmarła w niemowlęctwie). W latach dwudziestych, była aktywną uczestniczką powstających kół Gospodyń Wiejskich, organizowanych przy dużym wsparciu finansowym niektórych posiadaczy ziemskich. Z działalności w tych kołach przejęła zrozumienie dla ważności wykształcenia. Starała się, aby jej dzieci skończyły nie tylko szkołę podstawową, ale także otrzymały wykształcenie średnie a nawet wyższe. Zdecydowanie nie było to regułą w rodzinach wiejskich w Polsce przed Drugą Wojną Światową.
     Wnuki pamiętają, że na starość trzymała kozę, wierząc, że kozie mleko da zdrowie dzieciom. Odwiedzającym ją wnukom kazała pić to mleko, niespecjalnie atrakcyjne w owych czasach dla "miastowych" dzieci.  Ponieważ Babcia Zosia była bardzo kochana przez całą rodzinę, a przede wszystkim przez wnuki, nie śmiały one odmówić picia koziego mleka z podawanego przez Nią kubka.
Pod koniec życia przyzwyczaiła się do popularnych wówczas tabletek od bólu głowy "Z Krzyżykiem". Ponieważ źle te tabletki działały jej na żołądek, lekarz po cichu zaproponował rodzinie, aby zaczęła palić papierosy. Jej najmłodszy syn Kazik wziął na siebie zadanie nauczenia matki palić i osiągnął połowiczny sukces.  Zofia wprawdzie przestała brać pigułki, ale za to paliła prawie bez przerwy popularne wówczas papierosy "Mocne". Używała szklanej lufki, inaczej zwanej cygarniczką lub fifką.
     Po śmierci jej męża, rodzina kontynuowała coroczne spotkania organizowane teraz 15ego maja w dniu jej imienin.


Strona główna genealogii rodziny Pieniążków

Zrobione przy pomocy programu GenDesigner