SZUKANIE KORZENI

     W dniu 16.09.1999 - Danuta, Norman i Sławomir Pieniążek oraz w dniu 21.09.1999 - Wanda i Feliks Chajewscy oraz Norman i Sławomir Pieniążek odwiedzili Górzno (powiat garwoliński, województwo mazowieckie) w poszukiwaniu korzeni rodziny Pieniążków. W Górznie urodził się Józef Pieniążek, syn Adama - ojciec Wandy Chajewskiej z domu Pieniążek i dziadek Normana i Sławomira Pieniążka. Urodził się tam ojciec Józefa, Adam Pieniążek oraz najprawdopodobniej dziadek Józefa, Karol Pieniążek.
     Poszukiwacze korzeni wstąpili na plebanię Parafii Górznieńskiej, spotkali się z zamieszkującymi w Górznie Pieniążkami, obejrzeli ruiny dawnego dworu właścicieli Górzna rodziny Wilkońskich oraz odwiedzili groby Pieniążków na dwóch górznieńskich cmentarzach. Spotkali się z bardzo życzliwym przyjęciem ze strony emerytowanego Księdza Kanonika dr Władysława Zwierza i obecnego Proboszcza Parafii Górzno, Księdza Eugeniusza Roli. W trakcie wizyt tak z ksiąg parafialnych jak też z rozmów z górznieńskimi Pieniążkami uzyskano bardzo bogaty materiał, który poddawany jest obecnie dogłębnej analizie porównawczej. Na razie zamieściliśmy dokładne daty urodzenia dzieci Karola Pieniążka. Znamy także imię i nazwisko panieńskie jego żony - Apoloniji Lis. Zamieściliśmy przepisany akt ślubu Adama Pieniążka z Heleną Zegadło (Zygadło) oraz daty urodzenia wszystkich dzieci Adama z Heleną. Niedługo zamieścimy fotografie z tej wizyty.
     Obiecujemy, że nie była to nasza ostatnia wizyta w Górznie. Do następnych wizyt zaopatrzymy się w sprzęt rejestracji cyfrowej gdyż tak księgi parafialne jak też opowieści członków rodziny zasługują na szczegółową rejestrację. Chociaż górznieńscy Pieniążkowie spokrewnieni są z nami przez braci naszego pradziadka Adama lub prapradziadka Karola, czuliśmy się naprawdę jak wśród zupełnie bliskiej rodziny.
Mapa: Okolice Warszawy z zaznaczonym położeniem Górzna i Garwolina
Mapa: Położenie Górzna i Garwolina na mapie Polski