Dołączone strony
Rodzeństwo:
Zofia Praska
Helena Praska

Żony:
Emilia Snopczyńska
Anna Nejman

Dzieci z ES:
Janina Praska

Władysław Sylwester Praski

1913

W akcie ślubu z Emilią Snopczyńską jest zapisane, że mieszkał na ulicy Wielkiej pod numerem 1437 (obecnie Lwowska 45).

Po ślubie mieszkał na w Warszawie na Pradze na ulicy Skaryszewskiej 2.  Tam urodziła się ich córka Janina. Potem przeprowadzili się do centrum Warszawy na ulicę Widok 22, do kamienicy, która do 1919 należała do rodziny jego matki.  Podczas Zamachu Majowego Piłsudskiego (12 - 15 maja, 1926), jego pierwsza żona Emilia, wyprowadziła się wraz z córką Janiną do miejscowości Rokotów koło Sochaczewa a potem wprowadziła się do mieszkania swojego kochanka, Mieczysława Białobrzeskiego.

Przetrwało ciekawe zdjęcie, zrobione na krótko przed ucieczką Emilii Praskiej z domu Snopczyńskiej od Władysława Praskiego. Jest na nim Emilia, jej córka Janina, siostra Emilii Natalia, mąż Emilii Władysław Sylwester Praski i... kochanek Emilii Mieczysław Białobrzeski.

Kochanka Władysława Praskiego, Anna (Hanna) Steinberg (Sztajnberg) z domu Nejman (Neuman) wprowadziła się do niego 17.VII.1927 (według książki meldunkowej domu przy ulicy Widok 22 w Warszawie), ale związek ich został zalegalizowany dopiero w 1954 roku. Zawód Władysława Praskiego, podany w tej książce to milicjant.

Według "Spisu Abonentów Warszawskiej Sieci Telefonów Polskiej Akcyjnej Spółki Telefonicznej i Rządowej Warszawskiej Sieci Okręgowej Rok 1938/1939" (dostępny do przeglądania z witryny Biblioteki Kongresu USA), strona 321/271, jego telefon był  5 29 34 i mieszkał przy ulicy Widok 22. Kliknij tutaj, aby zobaczyć obraz wpisu w tej książce.

W tej książce meldunkowej jest także wymieniona Wacława Januszewska z domu Dajbor, córka Stanisława i Katarzyny z domu Łopacińska, urodzona w Warszawie 29.09.1895 roku, która mieszkała u Władysława Praskiego i Anny Steinberg z domu Nejman od 1948 do 1949 roku. Przybyła z Zębowic w powiecie Olesno w ówczesnym województwie śląsko-dąbrowskim a wyprowadziła się do Szczecina. Jest możliwe, że Maria Lata, która zawiadamiała o zgonie Władysława Praskiego w 1973 roku była krewną (córką? wnuczką) Wacławy Januszewskiej, bo jej miejscem zamieszkania był Szczecin.


Strona główna genealogii rodziny Pieniążków

Zrobione przy pomocy programu GenDesigner